نمونه طرح درس
|
به نام خدا نام درس :ازهمه زیباتر کلاس و مقطع تحصیلی: دوم ابتدایی مدت جلسه:25 دقیقه شماره طرح درس: 9
تعداد دانش آموزان: 20 تاریخ : 8/2/1387 نام آموزگار:
| ||
|
وقت |
تقویت روحیه اتحاد و هماهنگی
|
هدف کلی |
|
|
1- ایجاد و تقویت حس زیبا دوستی در دانش آموزان 2- تفهیم زیان های خود پسندی و تک روی 3- آشنایی با دو پسوند تر و ترین 4- کاربرد درست برخی حروف اضافه 5- افزایش واژه ها و گنجینه لغات دانش آموزان 6- تقویت مشاهده دقیق
|
اهداف جزيی |
|
|
کتاب – گچ – تخته – دانش آموزان – پارچه به رنگ آبی – هفت کلاه به رنگ های رنگین کمان – ماسکی به شکل خورشید – نوار چسب- کارت مخصوص جایزه – کارت حروف الفبا- ظرف آب – آینه- کاغذ برای نقاشی- – چراغ قوه یا نور خورشید –– کارت حروف الفبا جهت گروه بندی – پنس –
|
وسایل و مواد آموزشی |
|
1دقیقه |
حضور و غیاب – آگاهی از سلامت روحی و جسمی دانش آموزان – بازدید تکالیف – تذکرات لازم درس – گروه بندی با توجه به کارت حروف الفبا و نام هر گروه براساس مطالب درس مثلا گروه آبی "قرمز و ......
|
کارهای قبل از شروع |
|
1دقیقه |
بچه ها کوشا و نوشا در کجا زندگی می کردند ؟ به نظر شما چه رنگ هایی در جنگل می توان دید ؟ از این دو پرنه کدامیک موفق تر بودند ؟چرا ؟ پس بچه ها در چه صورت ما از دیگران بهتر هستیم ؟ "کارهایی که انجام می دهیم قشنگ تر و زیباتر باشد."
|
ارزشیابی تشخیصی |
|
3دقیقه |
ظرف آب و آینه را که قبلا در جای مناسب در برابر نور خورشید قرار داده ایم و یک تکه کاغذ روی آن بوده کاغذ را برمی داریم تا تجزیه نور روی دیوار یا سقف کلاس بیافتد."طوری که کسی متوجه نشود . "می پرسیم : این چیه ؟ از کجا اومد؟ آیا تا به حال شبیه این در محیط اطراف خود دیده اید؟کجا ؟ چه موقع ای درست می شود ؟ بچه ها ایا این رنگ ها به تنهایی این قدر زیبا هستند؟چه وقت زیباترند؟ بچه ها اسم درس امروز ما هم هست " از همه زیباتر "که در مورد یکی از زیبا ترین نعمت های خداست بچه ها خوب به رنگ های این توجه کنیدکه به چه صورت است . کسانی که بتوانند در پایان درس رنگ هایش را به ترتیب نام ببرند کارت جایزه خواهند گرفت .
|
آماده سازی و ایجاد انگیزه |
|
15دقیقه |
با توجه به این که قبلا از دانش آموزان خواسته شده که درس را خوب مطالعه کنند تدریس را شروع می کنیم . با کمک دانش آموزان پارچه آبی را جلو کلاس نصب کرده واز کسانی که با آن ها هماهنگ شده می خواهیم که ماسک های خود را زده و به جلو کلاس بیایند . معلم نقش نقال را اجرا می کند . سپس دانش آموزان نقش خود را ایفا کرده و هر کس موارد مربوط به خود را بیان کرده ضمن این که بقیه ی دانش آموزان نیز نقش بچه های روی زمین را بازی خواهند کرد. همچنین در بین کار آموزگار سوالاتی از اتفاقاتی که خواهد افتاد یا موارد مهم بپرسد . پس از پایان نمایش با کمک بچه ها بوسیله کلاه ها یک رنگین کمان روی تخته می سازیم . حالا بچه های عزیز خودتان را خوب تشوق کنید چون کارتان را خیلی خوب انجام دادید .حالا کتابتان را باز کنید تا با خواندن درس با رنگین کمان بیشتر آشنا شویم . هر دانش آموز یک قسمت را خوانده در همین حال زیر کلمات مهم خط کشیده شود .
|
ارایه ی درس به روش ایفای نقش |
|
4دقیقه |
خوب بچه ها حالابه سوال های من خوب توجه کنیدپس از مشورت در گروه یکی از اعضای گروه پاسخ دهد . ابتدا از گوش کن و بگو و درست و نادرست می پرسیم . سپس می پرسیم : در چه صورت ما از دیگران بهتر هستیم ؟حالا بچه ها این کاغذها را به شما می دهم همان طور که گفتم هر کس بتواند رنگ های رنگین کمان را به ترتیب بنویسدکارت جایزه خواهد گرفت .
|
ارزشیابی پایانی |
|
1دقیقه
|
هرکدام از شما یک روش برای درست کردن رنگین کمان پیدا کند و در جلسه بعد در کلاس اجرا نماید. و مراتب کار را در دفتر خود بنویسد .
|
تکلیف و تمرین |
